Markizy funkcjonują na rynku w postaci kilku rodzajów osłon:

 

Markizy tarasowe

markilux mx1

Mają formę “rozwijanego daszka”, jak opisowo nazywają markizy klienci. Mogą występować w pełnej kasecie, półkasecie lub bez kasety. Różnica pomiędzy tymi typami wynika ze stopnia ochrony poszycia przed zabrudzeniem.

Markiza mocowana jest przeważnie na tarasie. Jej zadaniem jest zakrycie możliwie jak największej powierzchni. Popularne wymiary markiz tarasowych to na przykład 480×300 cm, 600×300 cm lub 700×400 cm. Wszystkie markizy w naszej ofercie wykonujemy na zamówienie, dlatego wymiar dobierany jest indywidualnie. Kąt pochyłu markizy regulowany jest podczas montażu i wynosi przeważnie od 4 do 40 stopni.

Markizy tarasowe powinny być pochylone, przeważnie pod kątem co najmniej 14 stopni, aby zapewnić odpływ wody podczas umiarkowanych opadów. Markizy lepszych producentów odporne są na niewielkie opady. Mogą uratować niejedną imprezę przed pośpieszną ewakuacją do wewnątrz. Popularność markiz nadal rośnie, a wśród uznanych producentów na rynku warto wymienić firmy Dragon, Markilux, Hella oraz Lewens.

Markizy balkonowe

markiza balkonowa selt

Markizy balkonowe mają za zadanie osłanianie balkonów. Ponieważ balkon przeważnie ma mniejszą głębokość niż taras markiza taka powinna mieć również mniejszy wysięg. Aby zapewnić jednak zacienienie nie tylko balkonu ale również pomieszczenia za balkonem stosuje się większy pochył markiz balkonowych. W przeważających przypadkach jest to 45 stopni.

Markiza balkonowa dzięki konstrukcji bocznych ramion mocowanych do muru lub poręczy jest bardzo uniwersalna, stosunkowo łatwa w montażu i bardzo funkcjonalna. Doskonale spełnia swoją funkcję przeciwsłoneczną i obniża temperaturę w mieszkaniach.

Markizy koszowe

Markizy koszowe coraz rzadziej możemy spotkać nad sklepami. Jest to konstrukcja metalowa, zawieszana przeważnie nad wejściem i oknami placówek handlowych. Nadaje elewacji dystynkcji, chroni okna przed nadmiernym  brudzeniem. Markiza koszowa jest również doskonałym nośnikiem reklamy.

Markizy pionowe

Markiza pionowa to forma rolety instalowanej na zewnątrz okna wzdłuż jego powierzchni. Za pomocą tkaniny typu screen (posiadającej otwory w powierzchni) znacząco zmniejsza dostęp światła i chroni przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Znana również jako roleta typu screen, zewnętrzna roleta tkaninowa lub refleksol firmy Selt.

Markizy do ogrodów zimowych

Markizy do ogrodów zimowych (czasami nazywane markizami poziomymi) posiadają boczne prowadnice, które za pomocą stopek mocowane są do powierzchni ogrodu zimowego. Konstrukcja markizy może być również podwieszona, na przykład wewnątrz pomieszczenia pod świetlikiem lub pod dachem szklanym. W konstrukcji prowadnic możliwe jest umieszczenie sprężyny o naciągu znacznie przekraczającym siłę naciągu ramion markiz tarasowych, przez co tkanina markizy poziomej równo się układa i może zabezpieczać duże powierzchnie. Doskonałe rozwiązania markiz na ogrody zimowe produkowane są przez firmy Markilux oraz Lewens.

Markizy boczne

markiza boczna

Aby zasłonić niskie, zachodnie słońce dobrze posłużyć się markizą boczną. Dzięki instalacji rolety rozwijanej z kasety mocowanej pionowo na murze można osłonić się nie tylko przed oślepiającym światłem lecz również lekkim wiatrem oraz spojrzeniami sąsiadów.

Markizy do okien dachowych

Markizy do okien dachowych wykonywane są z poszyciami typu sceen i doskonale spełniają swoją funkcję przeciwsłoneczną wypromieniowując ciepło na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu znacznie ogranicza się przegrzewanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Inne określenia markiz to na przykład markizy przeciwsłoneczne, rozwijane daszki tarasowe. Klienci dzwoniąc do naszej firmy pytają również o “taki materiał na rurze nad tarasem”. Do tej pory zamontowaliśmy setki markiz w województwie śląskim, najwięcej w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Katowicach, Olkuszu, Gliwicach, Siemianowicach i Czeladzi. Bardzo popularne są nasze markizy w Krakowie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji markiz w Dąbrowie Górniczej, w salonie przy ulicy Dąbrowskiego 8a.

markizy-popularne-rozwizanie-przeciwsoneczne-pergole-i-markizy-tarasowe-lskie-i-krakw-mag